Jakie filtry do drona?

Nagrywasz już swoje pierwsze filmy z drona? Chcesz wejść na poziom wyżej i robić to jeszcze bardziej profesjonalnie? Pewnie już dawno przeczytałeś o wykorzystywaniu filtrów. Jeśli nie to też dobrze trafiłeś!

Bez dwóch zdań filtry pomagają w robieniu lepszych zdjęć i filmów z drona. Opowiem Ci krótko o rodzajach filtrów do dronów, wspomnę o kilku popularnych markach, których filtry warto kupić i oczywiście jak z nich korzystać i w jakich warunkach.

Filtry szare (ND) do drona

Filtry szare mają za zadanie zmniejszyć ilość wpadającego światła do obiektywu. Im wyższy numerek tym mniej światła wpadnie. Stosuje się je przede wszystkim w słoneczne dni, kiedy jest nadmiar światła i trzeba sobie jakoś z tym poradzić. Oczywiście możemy ustawić kamerę drona w trybie automatycznym i ona sobie sama poradzi, ale będzie to nieprofesjonalne 🙂

Zasada jest taka, że szybkość migawki kamery (jeśli nagrywamy wideo) powinna być dwukrotnością ilości klatek (FPS). Dla przykładu jeśli nagrywamy wideo 25 FPS to migawka (shutter) powinna wynosić 1/50. Natomiast jeśli mamy dużo światła to kamera aby miała poprawną ekspozycję potrafi ustawić wartości w stylu 1/2000 shutter.

I tu właśnie wchodzi zastosowanie filtrów szarych czyli ND. Zasada stosowania jest prosta, im wyższa migawka tym wyższy filtr ND. Na początku stosowania filtrów ciężko trafić z odpowiednią gradacją, ale po jakimś czasie będziemy mniej więcej wiedzieli jaki użyć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *