Jaką kamerę GoPro wybrać?

Jeśli tu trafiłeś znaczy, że zastanawiasz się nad zakupem kamery sportowej marki GoPro. Jeśli jednak szukasz kamery “w stylu GoPro”, ale nie konkretnie GoPro to zapraszamy do drugiego artykułu – jaką kamerę sportową kupić inną niż GoPro 🙂

Porównanie kamer Gopro

Artykuł pisany w kwietniu 2020 roku (najnowszy model kamery to GoPro8).

Przechodząc do sedna, aktualnie oferta kamer GoPro to kilkanaście modeli, gdyż zdarzało się tak jak w edycji GoPro 4 mieliśmy do czynienia z kilkoma wersjami: White, Silver, Black, a jeszcze później wyszedł “lifting” i dodano modele Silver+ oraz Black+ więc mamy tu już aż pięć różnych kamer GoPro. Porównanie wszystkich kamer GoPro będzie trudne więc założę, że coś co musi być aktualnie w takiej kamerze to stabilizacja obrazu.

Stabilizacja obrazu

Moim zdaniem nie warto na tę chwilę już się interesować zakupem kamery GoPro bez stabilizacji cyfrowej obrazu. Ten parametr mocno zawęża nam pole wyboru do kilku modeli: GoPro5 Black, GoPro Hero 2018, GoPro6 Black, GoPro 7 (White, Silver, Black) oraz najnowsza aktualnie GoPro8.

Która kamera GoPro ma najlepszą stablizację? Odpowiedź jest bardzo prosta jest to GoPro8 ze stabilizacją HyperSmooth 2.0. Zasada jest taka, że im niższy numerek tym słabsza stabilizacja obrazu.

Zaczynając od GoPro5 Black i GoPro Hero 2018 (bo to praktycznie ta sama kamera tylko nie ma opcji nagrań w 4K – co da się obejść instalując firmware z GoPro5 🙂 ) i stabilizacja w tych modelach poradzi sobie z drganiami np. kiedy kamera jest zamontowana na przyssawce do auta. Nie mamy co liczyć, że zakładając te kamery na kask, czy na głowę obraz będzie stabilny.

Idąc dalej mamy kamerę GoPro Hero 6 Black, tutaj stabilizacja jest na wyższym poziomie i poradzi sobie z drganiami obrazu nawet podczas spaceru z kamerą na głowie czy w ręku.

W Hero 7 Black mamy jeszcze lepszą stabilizację, która poradzi sobie nawet podczas biegu z kamerą na głowie. Podobnie jak Hero8, z tym że obraz będzie lepszej jakości.

Czyli jaką kamerę GoPro najlepiej wybrać?

Oczywiście Hero8 🙂 ale jeśli chcemy wybrać coś tańszego to musisz mieć jakieś odniesienie cenowe. Aktualnie ceny wyglądają następująco:

  • Hero8 Black (nowa) – ok. 1600 zł
  • Hero7 Black (nowa) – ok. 1200 zł
  • Hero7 Black (używana) – ok. 900 zł
  • Hero6 Black (używana) – ok. 700 zł
  • Hero5 Black (używana) ok. 500-600 zł
  • Hero 2018 (używana) ok. 500 zł

Według mnie warto na tę chwilę zainteresować się modelem Hero6 i Hero7 w wersji Black.

Na co jeszcze zwrócić uwagę kupując kamerę GoPro

Wszystkie wymienione modele GoPro to są porządne na dzień dzisiejszy kamery, praktycznie wszystkie nagrywają 4K, mają opcje nagrania dużej ilość klatek na sekundę (FPS) aby potem móc zrobić zwolnione ujęcia. Wszystkie są wodoodporne bez dodatkowej obudowy. Każda ma dodatkowe funkcje jak zdjęcia RAW, Timelapsy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *